Strona głowna / OOBE - Podróż poza ciałem / Filozofia / Incepcja/Inception (2010) – Prawdy i Mity! + bonusy

Incepcja/Inception (2010) – Prawdy i Mity! + bonusy

Film wyreżyserowany przez Christophera Nolana, który zabiera nas w głąb świata snów. W 2010 r. pojawił się na wielkim ekranie. Już od samego początku zdobył rzeszę fanów. Jednak rozpatrzymy ten film pod kątem informacji jakie przekazuje nam o świadomy śnie. Co okaże się prawdą, a co będzie mitem? Czytaj dalej, aby uchronić swój umysł od błędnych przekonań.

 

Czy da się wejść do cudzego snu i wspólnie śnić?

 

Czerpiąc informacje z fabuły filmu – Cobb potrafi wniknąć do snu, stworzonego przez któregoś z jego towarzyszy i wspólnie z nim śnić.

 

Według mojej koncepcji – nie da się wejść do snu Twojej koleżanki czy kolegi i wspólnie z nią przeżywać rozmaite historie. Dlaczego? Każda osoba, która śni, robi to we wnętrzu swojego własnego umysłu. A Twój umysł jest dostępny tylko dla Ciebie. To Ty we śnie tworzysz swój własny świat poprzez podświadome przekonania i myśli. Zaczynając śnić świadomie, rozpoczynasz modulowanie tego świata poprzez konkretne myśli. Nikt z zewnątrz nie wejdzie do Twojego umysłu i nie zacznie robić Ci sieczki ze snu.

 

To głównie podświadomość kreuje świat snu, Ty świadomie śniąc możesz w większym lub mniejszym stopniu go modelować według swoich upodobań – zależy to od stopnia Twojego doświadczenia i zaawansowania w świadomych snach. Jeśli mowa o zwykłym śnie, jest to czysta podświadomość, która odreagowuje rzeczy dnia poprzedniego oraz te, które są dla nas ważne.

 

Do tej pory nie znalazłem wiarygodnej osoby, która potwierdziłaby w przekonywający sposób, że jest to możliwe. Często występuje tu efekt przypodobania się danej osobie, lub stworzenia sensacji (w szczególności przez młodych ludzi) – gdy kolega opowiada koledze, że śnił świadomie i dostał się do jego snu i zrobił to i to. A tamten przytakuje mu z przypodobania. Wiesz o czym mówię?

 

Badanie: Istnieje prosty test, który mógłby potwierdzić lub zaprzeczyć zjawisku przenikania do czyjegoś snu itp. Potrzebne są do tego 3 osoby. Jedna to wiarygodny obserwator, który wszystko rejestruje i dokumentuje. Dwie pozostałe – ludzie z dużym doświadczeniem w świadomym śnieniu. Każda z nich wchodzi do oddzielnego pokoju – wcześniej pozbawionych wszystkich metod komunikacji z kimkolwiek, a oba pokoje zamknięte na klucz. Po odbyciu „wspólnego snu” osoby te zapisują swoje przeżycia na kartkach, a obserwator weryfikuje je czy są wspólne. Sam przeprowadziłem kilka takich prób. Wystarczy 1000 takich testów z różnymi osobami i mamy wiarygodny wynik, czy istnieje czy nie :)

 

Jednak istnieje inna metoda spotkania się z drugą osobą na płaszczyźnie niematerialnej, jest nią przestrzeń astralna (OOBE), lecz o tym mówiłem już w innych artykułach.

 

Sen we śnie?

 

Czy można śnić o tym, że się śni? Oczywiście, że tak. Można o tym śnić, jak o każdej innej rzeczy, np. latających naleśnikach widmo ;-) Może to wyglądać mniej więcej tak: śnimy, że kładziemy się spać w naszym ulubionym łóżku, po czym zaczynamy śnić zupełnie inny sen

 

Jeśli mowa o świadomym śnie, to ta czynność wykonana ze świadomością jej działania posłużyć nam może do zmiany scenerii czy sytuacji naszego śnienia. Jeśli natomiast nie mamy takiego przekonania, nasza podświadomość podsunie nam losowo wybrany scenariusz, albo podsunie do naszego „drugiego snu” sytuacje, o których najczęściej myślimy.

 

Ciekawostka: Powracając do świata realnego z dalekich obszarów w przestrzeni astralnej (OOBE) – takich jak Emiter, nastąpić może ciekawe zjawisko, jakim jest seria fałszywych przebudzeń. Myślimy, że jesteśmy w rzeczywistości, a jednak po chwili okazuje się, że śnimy, ponieważ znów nas cofa do łóżka i znów się budzimy. Taka seria fałszywych przebudzeń może mieć miejsce nawet 5 razy. Jednak o tym szerzej kiedy indziej.

 

Czy w świadomym śnie można ukraść komuś pomysł czy podłożyć idee?

 

Nie – ze względu na to co powiedziałem wcześniej, że nie można podróżować do czyichś snów. Jednak warto o tym powiedzieć konkretnie, żeby nie było niedomówień. Jak się komuś uda, proszę mnie poinformować – można śmiało próbować ukraść coś z mojej głowy ;-)

 

Kiedy śnisz czujesz ból?!

 

Tak. W czasie snu można poczuć ból, jednak jest to trochę innego rodzaju ból, ponieważ jesteśmy całkowicie zdrowi i fizycznie, nasze ciało jest w jednym kawałku. Ból może dotrzeć do Ciebie, jeśli mu na to pozwolisz – chcę przez to powiedzieć, że możesz oduczyć się (w świadomym śnie) odczuwać ból.

 

Tak samo w LD – czujesz różne emocje, smak czy zapach. Pod warunkiem że już doświadczyłeś tego w świecie fizycznym, aby Twój umysł miał się do czego odwołać. Nie da się natomiast w świadomym śnie doświadczyć rzeczy, których nigdy nie próbowałeś w rzeczywistości. np.: Nigdy nie odczujesz smaku jabłka zanim nie spróbujesz go w rzeczywistości.

 

Ataki w świadomym śnie?

 

Tak, jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli akurat tego oczekujesz od swojego snu to taki on będzie.

Jeśli usilnie pragniesz, by ganiała Cię po mieście zgraja zombie czy innych dziwactw, to tak się stanie. Może spaść Ci nawet na łeb meteory, niezłe, co?

 

Odwołując się do Incepcji – jeśli oczekujesz, że dostając się do umysłu swojego kolegi bądź koleżanki będzie ganiać Cię zgraja „ochroniarzy” aby uniemożliwić Ci „kradzież” jego pomysłu, to tak się dla Ciebie stanie – Nie będzie to jednak prawdą.

 

Wyznaczony czas śnienia

 

Teoretycznie istnieje odpowiedni czas śnienia, kiedy tylko w tym okresie może wystąpić świadomy sen. A mówię tutaj o koncepcji fazy „REM (Rapid Eye Movement)” – tylko w tym czasie mają występować marzenia senne, które powinny trwać od 5 do 30 minut. Sama faza REM powtarza się co 90 minut.

 

Jedakże moje doświadczenia temu zaprzeczają, a może nie zaprzeczają, co wprowadzają nowe spojrzenie na zagadnienie snu. Nie tyle, że wyłącznie ja, ale także część osób, którym miałem przyjemność pomóc doświadczyć świadomego snu czy podróży poza ciało.

Miałem kilka takich doświadczeń, że kładłem się tak zwyczajnie w dzień na łóżku z myślą, że sobie chwilę odsapnę (w żadnym razie nie planowałem zasnąć) jednak niespodziewanie zasypiałem i w tym czasie miałem świadomy sen. Budziłem się za jakiś czas z myślą, że przespałem godzinę, może dwie – jednak moje przekonanie rozmyło spojrzenie na zegarek, po którym stwierdziłem, że minęło… 10 minut. Takie przypadki w moim życiu mogę policzyć na palcach jednej ręki, aczkolwiek zdarzyły się.

 

Opowiem Ci jeszcze jedną historie tego typu:

 

Czekałem na telefon i położyłem się na kanapie. Zasnąłem i po chwili zacząłem świadomie śnic. Sen było o…. no wiecie ;-) aż tu nagle czuje jak zaczyna wibrować mi… noga(już wiem co pomyślałeś, zboczuchu :P), w tym samym momencie usłyszałem z całego pokoju (jakby otaczało mnie to zewsząd) delikatny dźwięk dzwonka, więc zorientowałem się, że ktoś dzwoni do mnie na komórkę. I teraz dylemat: odebrać i zepsuć sobie dobrą zabawę, czy nie odebrać i mieć na uwadze, że nie odebrało się telefonu, na który się czekało? Jednak ciekawość zwyciężyła, obudziłem się i odebrałem. Jedna żałowałem, że nie zostałem dalej w moim śnie, bo okazało się, że dzwoni zupełnie kto inny. Całkiem przyjemny taki sen jak na 20 minut śnienia :-).

 

Wracając do tematu: gdy jesteś już we śnie nie da się określić konkretnie, ile będzie on trwał. Zakrzywia się tam poczucie czasu (zresztą kto by myślał o takich pierdołach, jak tutaj czeka na Ciebie tyle ciekawych rzeczy do zrobienia), raz może wydawać Ci się, że trwał on 5 minut, a w innym przypadku 2 godziny. Twój umysł jest tutaj wolny, więc i czas jest mu obcy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś wprawiony i jak myślisz, ile czasu mogą trwać Twoje świadome sny. Im więcej rzeczy przeżyłeś, tym sen wydaje Ci się dłuższy.

 

Potrzeba Talizmanu, aby wiedzieć, że jest się we śnie?

 

Oczywiście nie jest to konieczne. Chociaż sama koncepcja takiego talizmanu jest ciekawa i warta wypróbowania. Na chwilę obecną nie znam żadnej osoby, która używałaby takiego talizmanu, jednak taki przedmiot najpewniej by działał, ponieważ funkcjonuje na takich samych zasadach jak testy rzeczywistości (możliwe nawet lepiej) z tą różnicą, że dodatkowo jest materialny i przyjemniejszy w testowaniu. Gdy przetestuje takie talizmany z kilkoma osobami, na pewno dam Wam znać jak nam poszło.

 

Każda osoba, która dłużej praktykuje świadome śnie wie, że testy rzeczywistości są skutecznym narzędziem, aby przebudzić swoją świadomość w czasie snu.

 

Stawianie serwera LD, Architekci, Fałszerze i Alchemicy.

 

Nie… to nie przejdzie. Jeśli jesteś nieco bardziej rozgarnięty, wiesz dlaczego. Jeśli nie, trzeba Ci wiedzieć, że to co znajduje się w filmach, często jest stworzone tylko i wyłącznie na potrzeby danej produkcji.

 

LD zaburza sen i nie można śnić normalnie?!

 

Proste do zrozumienia dla Ciebie powinno być to, że gdy świadomie śnisz, to w tym samym momencie nie możesz mieć zwykłego snu. Gdy skończy się Twój świadomy sen i zaśniesz po przebudzeniu, to tej samej nocy jak najbardziej możesz mieć zwykłe sny. Ba, nawet o wiele więcej niż zwykle. Osoby praktykujące świadomy sen, pamiętają o wiele więcej snów niż zwykli ludzie. A ludzie, którzy dopiero co zaczynają świadomie śnić, zaczynają w ogóle pamiętać swoje sny, ponieważ wcześniej przez wiele lat ich nie pamiętali. To wina między innymi dziennika snów i przestawieniu ich umysłu na oczekiwanie tego typu zjawisk.

 

Osoby ze sporym doświadczeniem w LD często miewają spontaniczne świadome sny, gdy zwyczajnie kładą się spać. Takie zjawisko nie eliminuje zwykłych snów, ale jest to efekt ich treningu. Innej nocy będą mieć natomiast zwykły sen, albo w ogóle niczego nie będą pamiętać. Jednak w ich życiu przestaną pojawiać się świadome sny, gdy stracą one dla nich ważność (istotność) i będą miewać głównie zwykłe sny.

 

Poziomy snów

 

W filmie było pokazane, że gdy zasypia się we śnie to przenosi się na nowy głębszy poziom snu. Niestety coś takiego nie istnieje. Sen jest nadal tym samym snem. Jednak można to zinterpretować jako dostrojenie się do snu – czyli jak bardzo Twój sen wydaje się dla Ciebie realny w porównaniu z ziemską rzeczywistością. Im większe dostrojenie – tym bardziej odczuwasz sen takimi zmysłami jak wzrok, słuch, dotyk czy smak.

 

Co do samego filmu- podobał mi się, jest ciekawą i oryginalną produkcją. Jednak osoby, które wzięły na zbyt poważnie rzeczy i sytuacje zawarte w nim, mogą spotkać się z rozczarowaniem, ponieważ mija to się z prawdą. Choć można wynieść z niego ciekawy pomysł do przetestowania, mam na myśli talizman, dzięki któremu wiesz, że śnisz. Jeśli nie wierzysz mi na słowo, to po prostu sprawdź jak się to u Ciebie sprawdza – to będzie najlepsze rozwiązanie. Zawsze popieram działanie, nie gdybanie. Komentarze mile widziane :)

 

Karol

 

Kocham

 

PS: Jeśli przeżyłeś ciekawe zjawiska w LD czy OOBE to napisz do mnie na karol.cetlin@gmail.com a może zamieszczę ją na drugiej-stronie.

 

PS2: Jeśli chcesz pomóc w rozwoju drugiej-strony, odwiedź księgarnie www.cetlin.pl

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
Incepcja/Inception (2010) – Prawdy i Mity! + bonusy, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

Przeczytaj też

Jak poznać, że Twoja „praca” jest Twoją pasją? Cz.1

Witam wszystkich, Ten artykuł będzie tematycznie odbiegał od poprzednich artykułów jakie mogłeś przeczytać na drugiej …

10 komentarzy

 1. Artykuł doskonały, rozjaśnił umysły i ukazał nam o czym lubisz świadomie śnić :P
  A co do talizmanów ,przez jakiś czas go używałam, wciąż noszę go w torbie, ale nie przyniósł mi LD, natomiast mojemu koledze kilkukrotnie :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. Witaj Karolu ;), czytając wiele Twoich artów w tym ten widzę, że masz często diametralnie odmienne poglądy niż wielu obenautów w tym np Moen, Sugier, Powell czy Robert Bruce. Oni zazwyczaj utożsamiali tzw astral ze światem umysłu (snu) i nie wykluczali wspólnych świadomych snów, a nawet niektórzy twierdzili, że jest to możliwe.
  Tak samo mówią o tym praktyki tybetańskie i szamańskie.

  Mimo to właśnie z powodu tej opozycyjności lubię się zagłębiać w tę stronę, bo któż zna ostateczną prawdę o danej sprawie, jeśli w ogóle istnieje niezmienna prawda ;)

  Co do testu to nie jest on taki prosty, musi nastąpić niebywałe zgranie w czasie i szczęściu, że te osoby będą miały LD.

  Część z nas w życiu nie doświadcza wielu rzeczy np latania, bycia zwierzęciem, przenikania obiektów, czy choćby kontakt z Opiekunami, a jednak tych wrażeń można doznać w LD.
  To tylko moje, mało ważne spostrzeżenia ;).
  pzdr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Hey ;)
  Zaciekawiły mnie wzmianki o talizmanie i chciałabym się dowiedzieć coś więcej na ten temat ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 4. co do fałszywych przebudzeń to miałem rok temu serię fałszywych przebudzeń ok 10… to było okropne za każdym razem budziłem się w tym samym miejscu i myślałem że to już…

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 5. Staram się osiągnąć OOBE co noc. Nie wiem co źle robię. Zero wibracji. Leże nawet do samego rana. Stosuje wszystkie techniki i nic. Będę próbował jednak dalej aż do skutku.
  Świetna strona.

  Pozdro.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 6. Witam!

  Także czytałam o wspólnym śnieniu i prawdopodobnie jest to możliwe pod warunkiem, że osoby są sobie bardzo bliskie i mają silne… hmmm… "duchowe połączenie". Nie praktykowałam aczkolwiek uważam iż da się zrobić.

  Pisze Pan, że umysł musi mieć odwołanie ażeby stworzyć dla nas pewne doznania. Z jednej strony to logiczne i oczywiste, ale jakoś nie jestem do końca pewna.. (latanie, spadanie z dużą prędkością itp.) Zresztą umysł jest cząstką kreatywną i potrafi tworzyć całkiem nowe i nieznane doświadczenia, chociaż być może bazuje na już znanych, których świadomość nie pamięta, ale mniejsza….

  Dobra strona, dobry artykuł,
  pozdrawiam!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 7. Tak właściwie ostatnio oglądałam ten film ;) ale tak sobie myślę… niby nie można wchodzić co cudzych snów, jednak… nigdy nie wiadomo jak będzie kiedyś i, co ważne, nie wiemy jak jest teraz. Do czego zmierzam? W filmie mieli specjalne urządzenie, dzięki któremu "łączyli się ze sobą" i szybko zasypiali… Mógł to być jakby "biologiczny umysł".
  A warto zaznaczyć, że wiele rzeczy jakie często ukazują się w filmach s-f ma już swą formę w rzeczywistości, i filmy tego typu mogą przygotowywać nas na coraz szybszy rozwój technologii i nie tylko (czyli tego typu zagadnienia, istoty pozaziemskie, itp…) A do biorobotów już nam niedaleko, to dlaczego nie może istnieć coś takiego jak bio-umysł? W końcu może działać na takich samych, odpowiednich częstotliwościach co śniący podpięci do niego… I osoba kreująca otoczenie jest podpięta do innego wejścia, które wychwytuje dodatkowo inny rodzaj fal, dokładnie tych, które niemalże od razu tworzą cały otaczający świat…

  Jasne, my do tego dostępu nie mamy, ale kto wie czy inni nie mają?;>

  Pozdrawiam :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 8. zaczynam uczyc sie oobe ale z wujkiem zastanawiamy sie czy jest mozliwe zeby cos mnie opętało czy weszło w moje ciało?w wakacje uczyłam sie 2 tygodnie oobe potem jak sie polozyłam to snilo mi sie ze wyszlam z ciala i widzialam ze moje cialo bylo przekręcone i w innych kolorach strasznie sie wtedy balam do teraz nie wiem czy to byl sen czy oobe.,..? licze na odpowiedz na moje pierwssze pytanie . I spotkał tam moze pan jakies dusze?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 9. i jest coś czego chyba nie wyjaśniłeś a ciekawi mnie strasznie.
  Kiedy śnię to czy mózg jest na wyższych obrotach? Chodzi mi o czas,
  czy 5 minut w rzeczywistości to przykładowo 2h snu świadomego?
  Proszę, jeśli się da to odpowiedź także wysłać na e-mail;
  nantade2@wp.pl

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 10. A coś takiego jak dreamwalking?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *