Strona głowna / LD - Świadomy sen / Jaka jest różnica pomiędzy OBE( doświadczeniami poza ciałem ), a LD ( świadomym śnieniem )?

Jaka jest różnica pomiędzy OBE( doświadczeniami poza ciałem ), a LD ( świadomym śnieniem )?

Jaka jest różnica pomiędzy OOBE (doświadczeniami poza ciałem), a LD (świadomym śnieniem)?

Mogę się tylko domyślić, jak temat dzisiejszego artykułu rozbudził Twoją ciekawość. Chcąc znać kilka różnic i podobieństw między doświadczeniami poza ciałem, a świadomym śnieniem musisz koniecznie zapoznać się z tym tekstem.

Wiele osób interpretuje zjawisko świadomego śnienia, jako płytką fazę doświadczeń poza ciałem. Z mojego punktu widzenia dzieje się zupełnie inaczej. Ja uważam, iż dusza nie opuszcza wtedy obrębu swego ciała, a wszystko dzieje się wewnątrz mózgu. Przy doświadczeniu poza ciałem, dusza (inaczej ciało astralne) faktycznie opuszcza ciało fizyczne człowieka. Dlaczego się tak dzieje? – To świetne pytanie. Za chwilę postaram się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi na ten temat.

Dlaczego mogę sądzić, że świadomy sen dzieje się wyłącznie w mózgu?

Świadomy sen – to sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, że śni. Jego świadomość przenosi się ze świata fizycznego do świata snu. Można powiedzieć, że świadomy sen to pozytywne anomalia snu.

Świat, w którym wtedy przebywamy, możemy odkształcać za pomocą własnych myśli ( intencji ).

Początkowo świat kształtowany jest przez nasze podświadome myśli. Dzięki nim nasz świat jest w pełni modelowany. Chcąc doprowadzić do jakieś zmiany w nim, wystarczy się tylko skupić i wyrazić intencje.

Można stworzyć rzeczy, istoty, a nawet sytuacje. Wszystkie te elementy możemy tworzyć wyłącznie na bazie doświadczeń nabytych na ziemi. W świecie tym, nie spotkamy nic, czego sami nie stworzyliśmy w naszej wyobraźni. Jak powiedział Albert Einstein „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” właśnie w świadomym śnie jest ona w pełni wolna, w pełni możemy ją wyrazić.

Istoty, które możemy tutaj spotkać nie mają własnej woli. To tylko zwykłe atrapy. Jak sprawdzić czy dana istota jest atrapą? Wystarczy, że każesz jej zmienić się w jakąś rzecz, lub inną istotę. Jeśli się zmieniła to masz pewność, że właśnie Ty stworzyłeś tą niemyślącą i nieżyjącą istotę.

Tutaj nic nie stanie się samo z siebie. Wszystko zależne jest od Ciebie, Twoich myśli i pragnień.

Dlaczego twierdzę, że w doświadczeniach poza ciałem faktycznie dusza oddziela się od ciała?

Przy OOBE sprawa jest znacznie bardziej ciekawsza i skomplikowana, dlatego najbardziej lubię tego typu doświadczenia.

Podczas OOBE następuje oddzielenie duszy od ciała. Ciało astralne przenosi się do innego świata ( można powiedzieć innego wymiaru ).

Podczas OOBE świat, w którym przebywamy wydaje się bardziej realny, niż zwykły, czy chociaż ten ze świadomego snu. Świadomość jest znacznie większa, niż ta ze świadomego snu. Większe są też odczucia zmysłowe takie, jak wzrok, słuch i czucie.

W astralu ( świecie, do którego trafiamy) można spotkać wiele istot inteligentnych, z którymi z łatwością możemy z nimi nawiązać kontakt. Często zaś dzieję się tak, że to one nawiązują kontakt, jako pierwsze. Przy następnych wyjściach możesz spotkać te same istoty.

Dzięki ich pomocy możemy rozwiązywać problemy trapiące nas na ziemi. Pomagają nam też rozwijać się, ucząc nas czegoś zupełnie nowego. Np. Możemy poznać swoje poprzednie reinkarnacje. Mogą pomóc Ci rzucić palenie, jak miało to miejsce w doświadczeniu Darka Sugiera. Możliwości nauki i rozwijania własnej osoby są niewyobrażalnie duże.

Świat, w którym znajdujemy się, nie podlega zmianom przez nasze myśli. Jest on narzucony na nas z zewnątrz. Nie da się go kształtować za sprawą intencji. W świecie astralnym istnieją różne obszary, które pełnią rozmaite funkcje czy role. Np. Park ( popularne miejsce w OOBE ) jest to obszar przejściowy, w którym przebywają zmarli, oczywiście istnieje jeszcze więcej takich specyficznych miejsc, o których opowiem później.

Podsumowanie i zestawienie.

Bardzo ważnym argumentem za tym, że świadomy sen dzieje się tylko w mózgu człowieka jest to, że cały świat otaczający nas w tym momencie, jest zależny przede wszystkim od nas. Nie ma żadnej indywidualności. Wszystko toczy się w nim tak, jak chcemy, w przeciwieństwie do tego, co może dziać się w OOBE. W świadomym śnie nie przyleci do nas żadna inteligentna istota i nie zacznie nas uczyć, czy oprowadzać po tym świecie.

Świadomy sen jest projekcją mózgu, natomiast OOBE jest wyjściem duszy do innego wymiaru. Pamiętajmy o najważniejszym. – Co daje nam świadomy sen, a co doświadczenia poza ciałem (?). Korzystajmy z tego faktu, bawmy się, uczmy i rozwijajmy. Dla każdego coś dobrego. To, czym to jest zostawmy na sam koniec. Ja nie wiem, czym tak naprawdę jest elektryczność, a Ty wiesz? Mimo tego korzystam z jej dobrodziejstwa, zapalając choćby światło w moim pokoju. Niech będzie tak samo z odmiennymi sprawami świadomości, po prostu korzystajmy z nich.

Świadomy sen

Doświadczenia poza ciałem

Świat kreowany jest przez nasze myśli.

Świat nie ulega zmianom przez nasze myśli.

Brak istot inteligentnych. Atrapy stworzone przez nas. Możliwość zmiany ich wyglądu, jak i czegokolwiek innego w ich charakterystyce.

Istoty posiadające wiedzę i inteligencje. Brak możliwości zmiany wyglądu istoty.

W LD nie możesz nauczyć się niczego znaczącego.

Możliwość rozwiązywania naszych ziemskich problemów przez inne istoty inteligentne.

Cały świat kreowany jest przez nasze podświadome bądź świadome myśli.

Obszary pełniące stałą funkcje, do których możemy powrócić w następnych podróżach.

Realizm odczuć zmysłowych zbliżony do świata fizycznego.

Większy realizm odczuć zmysłowych, niż w realnym świecie.

Nasza postać to głównie ciało człowieka. Do niego jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni. Jego atrybuty możemy zmienić za sprawą wyrażenia intencji.

Nasza postać może nabrać różnych kształtów w zależności od tego, gdzie znajdziemy się w astralu. Np. jesteśmy samą świadomością.

Karol Cetlin,

Badacz i nauczyciel.

www.druga-stona.pl

Przeczytaj też

URZĄDZENIE DO WYWOŁYWANIE ŚWIADOMEGO SNU! | CZĘŚĆ 1

Ciekawa informacja dla osób, którzy praktykują i fascynują się świadomym śnieniem, ale także dla osób, …

16 komentarzy

 1. Dobry art. Ciekawe spojrzenie dające do myślenia.

  Piszesz w 'ładnym' stylu, ale jak widze coś takiego jak 'Świat nie ulega ZMIANĄ' to mnie szlag trafia w środku czytania. Szlag.

  poprawna forma to 'zmianom'….
  pozdro

 2. Ciekawie napisany art, widzę postarałeś się wszystko dokładnie wyjaśnić. To może pomóc, choć… z własnego doświadczenia wysnuwam ciut inne wnioski. Nie będę tu opisywał swoich przeżyć ale tylko wnioski.

  LD i OBE to wg mnie i nie tylko (np. Sugier też tak uważa czytając jego książkę i bloga) to samo zjawisko, osiągane tylko w inny sposób. Mamy to ciało astralne (ja nazywam po prostu drugim ciałem) i znajdujemy się w tej samej odmiennej, od naszej codziennej, rzeczywistości (choć czasem od razu trafiamy do niezależnych miejsc)

  Sugier odzyskał kiedyś świadomość po drugiej stronie (we śnie – na przęśle mostu kolejowego, jak pamiętam) i spotkał swoje 'wyższe ja' czyli istotę rozumną. Wspominał też że spotkał 'aniołów' którzy czuwali nad ludźmi śniącymi w ospuo.

  Ale każdy ma swoje subiektywne doświadczenia więc każdy to widzi po swojemu ^^

 3. Panie Karolu a czy w OBE można przenosić się w czasie?Np.do przyszłego czwartku?

 4. Czas to pojęcie względne, jest jedynie postęp w teraźniejszości i do niego mamy wgląd w snach, oraz do wspomnień z przeszłości. Malwino, w obe mozna zobaczyć czwartek, ale nie ten który nastąpi w przyszłości, lecz ten którego sie spodziewamy, ktory zaprojektowaliśmy sobie nieświadomie w umyśle. Art bardzo ciekawy, ale pojecie obe wprowadza dużo chaosu, najczęściej gdy rozmawiamy z osoba ktora rozumie pod tym pojęciem zupełnie cos innego. Bu doświadczać jednego i drugiego, trzeba byc biegłym w sztuce śnienia :). Pozdrawiam.

 5. Moim zdaniem to nie ciało astralne odłącza się ciała podczas OOBE/LD. Nie wiem dokładnie co, ale to na pewno nie ciało astralne. Może część świadomości? Albo ciało mentalne (duch)? W każdym bądź razie, gdyby ciało astralne odłączało się podczas snu, to zostawiało by ciało jako pusty kontener.
  Nie zgodzę się także z tym, że w LD nie ma możliwości rozwoju – bo są. Można na przykład pozbywać się niechcianych cech (np. przemóc nieśmiałość).
  Przychylam się także do zdania Darka Sugiera – że LD = OOBE, a inny jest tylko sposób osiągania tego stanu.
  Swoją wiedzę opieram na filozofii hermetycznej. Zainteresowanych zachęcam do korespondencji mailowej ;)

 6. przepraszam za nietypowe pytanie… ale czy OOBE jest grzechem? czy nie jest zabraniane przez kosciół??

 7. Tomek – OOBE jest zabronione przez Kościół katolicki, jak wszystko inne, co prowadzi do rozwoju człowieka (in vitro, badania genetyczne itd).

  Nie przejmuj się tym co mówi Kościół. Bóg a Kościół to 2 różne sprawy, to pierwsze to organizacja założona dla pieniędzy, a Bóg… nie wiem czy jest, i jaki jest, ale wiem jaki NIE JEST. I nie jest to "Pan siedzący między chmurkami" który chce żebyś codziennie się modlił, i płacił księdzu ;-) nie dajcie się ogłupić…

 8. Mnie udało sie wczoraj osiągnąć LD zeledwie przez chwile.(dlatego tu jestem) Na początku snu byłem zamknięty w jakiejś dziwnej klatce i nagle mnie olśniło
  że śnie. Zaczołem powtarzać ciągle: JESTEM WE ŚNIE. Zobaczyłem schody i udałem sie tam gdzie prowadziły ale lecąc nad stopniami jak supermen. Nagle sie wszystko rozmazało i sie obudziłem. Wspaniałe uczucie. Marzy mi sie teraz OOBE ale nie wiem czy to jest to samo co LD. Na razie wierze,że nie.

 9. JA nauczyłam się tego w taki sposób. Zyłam z zegarkiem na ręku, w bardzo szybkim tempie.. Co chwila patrzyłam na zegarek. Stale czas płynął, a ja stale realizowałam maksymalnie wiele zadań. Dsozło do tak dziwacznej świadomości upływu czasu, że budziłam się w nocy patrząc na zegarek. Z tą różnicą, że kiedy patrzyłam w nocy na zegerek, leżący obok łóżka

  WIDZIAŁAM RÓWNIEŻ MOJE ŚPIĄCE CIAŁO!

  CZYLI ODDZIELAŁAM SIĘ W NOCY ASTRALEM, CZUJNIE ŚLEDZĄC UPŁYW CZASU.

 10. Odnośnie religii myślę, że są przeszkodą w swobodnym rozwoju i samodzielnym myśleniu. Odnośnie OOBE-doświadczam go spontanicznie-wibruje mi ciało i siup…! Mam wtedy inną świadomość, zmysły a ciało jest świetliste,przezroczyste,fosforyzujace. Podobna jest ściana w swym wnętrzu, czy cokolwiek innego. Pytanie:Panie Karolu, nie potrafię kontrolować tego gdzie się znajdę i ile czasu to potrwa. Czy jest na to sposób?

 11. Ja też to osiągnąłem. Niemal w tym stanie zauważyłem Boga. Widziałem dziwne istoty, które mówiły, że tu mieszkają, że to jest ich dom. Byłem na takim kolorowym polu. Co to mogło być?

 12. A co jeśli w pewnym momencie zaczniesz bać się spać? Twoja istota która Cie uczyła i kochała stanie się kimś od kogo nie można się uwolnić, nie można uciec a ona wciąż szepcze. Dowiadujemy się rzeczy o których nie chcielibyśmy wiedzieć, a początkowa przyjaźń istoty zaczyna się stawać złem które nas przeraża i dręczy…

 13. Jeśli oobe jest możliwe i nie zmieniasz rzeczywistości swoimi myślami jak w ld, tylko "dusza" faktycznie oddziela się od ciała, to mógłbyś otworzyć książkę i uczyć się np. biologii, a jednak to jest niemożliwe.

  Sam chciałbym żeby oobe było realne, ale niestety to tylko ciekawsze, zwykłe ld:(

 14. Jeśli oobe jest możliwe i nie zmieniasz rzeczywistości swoimi myślami jak w ld, tylko "dusza" faktycznie oddziela si od ciała, to mógłbyś otworzy książkę i uczyć się np. biologii, a jednak to jest niemożliwe.

  Sam chciałbym żeby oobe było realne, ale to raczej inny rodzaj ld:(
  Proszę o skomentowanie. Chciałbym poznać wasza opinię.

 15. wg tego co tutaj czytam wygląda na to że ileś razy doświadczałam OOBE a ostatnio chciałam się "uczyć" jak tego doświadczać kompletnie nie wiedząc o co w tym chodzi ;) dzięki :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *