Strona głowna / Projekty / Formy multimedialne / URZĄDZENIE DO WYWOŁYWANIE ŚWIADOMEGO SNU! | CZĘŚĆ 1

URZĄDZENIE DO WYWOŁYWANIE ŚWIADOMEGO SNU! | CZĘŚĆ 1

Ciekawa informacja dla osób, którzy praktykują i fascynują się świadomym śnieniem, ale także dla osób, które mają straszne sny, pochodzące z ich traumatycznych doświadczeń z życia codziennego.

Według badań opublikowanych na Nature Neuroscience, użycie prądu elektrycznego za sprawą specjalnego urządzenia na mózgu człowieka jest w stanie wywołać „Świadomy sen”, czyli powoduje odzyskanie świadomości w czasie snu i taka osoba jest w stanie go kontrolować. Badania w pierwszym etapie wykazały, że indukowanie fal mózgowych o określonej częstotliwości wywołuje świadomy sen.

Na potrzeby badań, naukowcy prowadzeni przez psychologa Ursule Voss z Uniwersytetu J.W. Goethego we Frankfurcie w Niemczech oparli badania laboratoryjne na wolontariuszach, gdzie głównym tematem było badanie fazy REM (pol. szybkie ruchy gałek ocznych ang. rapid-eye movement) jak wynika z relacji uczestników badania tuż po obudzeniu, doświadczyli oni świadomego snu. Elektroencefalogram wykazał, że tym snom towarzyszył wskaźnik aktywności elektrycznej mózgu zwany falami gamma.

Fale mózgowe gamma są związane z funkcjami wykonawczymi, takimi jak myślenie wyższego rzędu, a także świadomość własnego stanu psychicznego. Jednak są one praktycznie niespotykane w fazie REM.

Dlatego Voss i jej koledzy zadali sobie pytanie. Jeśli fale gamma występują naturalnie podczas świadomego snu, co by się stało gdyby sami wprowadzili prąd z taką samą częstotliwością, jaką mają fale gamma do mózgu osoby śniącej.

Kiedy zrobili to za pomocą elektrod na skórze głowy za sprawą metody zwanej przezczaszkowa stymulacja prądem zmiennym (tACS). Jak wynika z raportu 27 osób, które były badane, bylo oni świadomi tego, że śnią. Posiadali także zdolność kontrolowania swojego snu. Twierdzą też, że ich świadomość podczas snu była głównie obserwatorem (mieli perspektywę osoby trzeciej) zdarzeń, które działy się we śnie.

Voss nie przewiduje sukcesu na rynku komercyjnym dla maszyn wywołujących świadomy sen. Powiedziała w wywiadzie, że urządzenia sprzedawane obecnie na rynku „nie działają zbyt dobrze”. Natomiast te, które dostarczają stymulacji elektrycznej wprost do mózgu, jak ten w jej gabinecie, „zawsze powinny być monitorowane przez lekarza.”.

Świadomy sen może pomóc osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego, które często mają przerażające sny, w których ponownie przeżywają traumatyczne doświadczenia. Jeśli uda im się świadomie śnić, będą w stanie zmienić te traumatyczne doświadczenie, aby nie odtwarzać ich w swoich snach ponownie. Dla przykładu: skręcić w inną ulicę niż ta, na której wybuchła bomba lub chowając się w restauracji przed gwałciciel, który ich zaatakował.

CHCESZ WIEDZIEĆ, CO MYŚLĘ O TEJ INFORMACJI? DOWIESZ SIĘ JUŻ W NASTĘPNEJ CZĘŚCI

Karol Cetlin

Źródło: http://www.reuters.com/

 

Przeczytaj też

10 RAD DLA POCZĄTKUJĄCYCH W OOBE I LD

Cześć, Dzisiaj przedstawię Ci filmik, który może pomóc na początku Twojej drogi w podróży poza …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *