Strona głowna / Projekty / Filozofia / Czego nauczysz się z Krótka Historia Wszystkiego Kena Wilbera? Część 1

Czego nauczysz się z Krótka Historia Wszystkiego Kena Wilbera? Część 1

Chciałbym zacząć nową serię na próbę, aby sprawdzić, czy jesteście nią zainteresowani, czy jednak wolicie coś innego. Nową serią, będzie przekazywanie najciekawszych rzeczy z książek, które obecnie czytam. Na pierwszy rzut idzie książka „Krótka Historia Wszystkiego”, Kena Wilbera.

Ken Wilber urodzony w 1949 roku jest Amerykańskim myślicielem, filozofem i psychologiem przełomu XX i XXI wieku. Autor kilkunastu książek. Porusza w nich takie tematy jak kultura, duchowość, czy mistycyzm. Przez niektórych uważany za jednego z najwybitniejszych światowych myślicieli.

Nie będę wam streszczał całej książki, jednak pokaże „najpiękniejsze” i „najciekawsze” myśli, żeby zainspirować was samych do czytania, bowiem dobra książka jest jak alkohol, też uderza do głowy :)

Na samym początku uderzył mnie ustęp o budowie ludzkich przekonań, będzie to generalizacja, jednak myślę, że trafna, którą zinterpretowałem tak:

Ludzie starają się udowodnić swoją rację (która z jakiegoś powodu jest im bliska – pewnie zaspokaja ich skryte potrzeby, których mogą nawet nie być świadomi.) poprzez patrzenie na nią z jednej perspektywy (stronniczość) wychwalając bliskie im wartości, zdolności, przekonania, idee i odrzucają odmienne twierdzenia i argumenty, które mogą być słuszne, ale nie są pełne (kompletne). I wtedy zobaczyłem przed oczami, sytuacje, w których ja tak właśnie się zachowuję. Warto spojrzeć na oba „fronty” informacji i nie próbować ich dopasować do pierwotnego przekonania, jednak doceniać tak samo i zrównoważyć różnicę, aby widzieć pełny obraz.

Następnie porusza kwestie relacji kobiet i mężczyzn, ich ról w społeczeństwie, różnic i predyspozycji. Kolejną ciekawa informacji pojawia się podczas opisu początków wszechświata i działania ewolucji. „Według naukowców zaczynając od Freda Hoyle`a i kończąc na F.B. Salisburym twierdzą, że świat ma około 12 miliardów lat. A to za mało, żeby w przypadkowy sposób stworzyć, choć jeden enzym.” Po takiej informacji wniosek nasuwa się sam, że światem nie rządzi przypadek. I tutaj moja wyobraźnia zaczęła działać i pojawiło się pytanie w mojej głowie, czemu wszystko mogłoby być stworzone w dowolny sposób (bo na początku nie było zasad i ograniczeń) to powstało to co jest teraz. Zastanawiające….

Zaskakuje mnie to, jak myśli zawarte w książce rezonują z moimi doświadczeniami (OOBE) i przekonaniami. I tym samym budzą we mnie konkretne obrazy z tych doświadczeń. Jednym z tych myśli jest to, że kosmos cały czas dąży do ciągłej ewolucji (postępu), aby dojść do momentu, w którym przekroczy siebie samego przy jednoczesnym zachowaniu tego, co było wcześniej. Tak rodzi się postęp (wzrost).

To tyle na dzisiaj, mam nadzieje, że jest to odpowiednia dawka wiedzy dla Ciebie. Do zobaczenia w następnym artykule i daj znać czy Ci się podobało, może to być w formie komentarza na stronie, czy like na facebooku. W ten sposób jesteś na TAK i mówisz do mnie „Karol kontynuuj tę serie.”

PS: Czytając książkę, warto zaznajomić się z poniższymi pojęciami i je zrozumieć, by szybko kojarzyć, o czym mówi autor.

Holon termin ukuty przez Arthura Koestler`a. Czym jest ten termin? Określa on byt, który jest całością, a zarazem częścią zupełnie innej całości. Na przykład karta graficzna w komputerze jest za razem całością, oddzielnym bytem, jak i częścią płyty głównej, albo częścią urządzenia nazywanego komputerem klasy PC.

Biosfera [gr. bíos – życie, sphaíra – kula”], sfera biotyczna, ekol. przestrzeń zajęta przez organizmy żywe i znajdująca się pod silnym wpływem ich działalności

Noosfera [od gr. νους – umysł] – sfera ludzkiego rozumu.

Theos – strefa boska lub duchowa.

Pozdrawiam,
Karol Cetlin

Przeczytaj też

Wewnętrzny (b)rak – o czym pisać?

Dzisiaj tekst bez ogródek, nietypowy. Od czego się zaczęło? Chciałem coś napisać na drugą-stronę, jednak …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *